Spesifikasi Acer Predator Helios 300
Berikut spesifikasi lengkap Acer Predator Helios 300:
| GENERAL | |
| Series | Predator Helios 300 |
| Model | PH315-53 |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.4 x 255 x 22.9 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
| DISPLAY | |
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 1378 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit IPS ComfyView Display (300 nits Brightness, 72% NTSC Color Gamut) |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | Killer Ethernet E2600, 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Killer Wi-Fi 6 AX1650i |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
| INPUT | |
| Camera | Yes |
| Keyboard | FineTip RGB- with Independent Standard Numeric Keypad (International Language Support), Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-Gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | DTS X : Ultra Audio |
| Optical Drive | No |
| PROCESSOR | |
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 10870H |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 10870H |
| Generation | 10th Gen |
| Chipset | Mobile Intel HM470 PCH Chipset |
| GRAPHICS | |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
| MEMORY | |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB |
| Hard Disk Capacity | 2 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| BATTERY | |
| Battery | 59 Wh, 4 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| EXTRA | |
| Included Software | Predator Sense, Acer Product Registration, Acer Care Center, Quick Access, Planet9 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 59 WHr Li-ion Battery, BIOS User, Supervisor Passwords |
Namun, Acer Predator Helios 300 tidak memiliki fitur Optical Drive dan Touch.









