Spesifikasi Acer Predator Helios 700
Berikut spesifikasi lengkap Acer Predator Helios 700:
| GENERAL | |
| Series | Predator |
| Model | Predator Helios 700 |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Warranty | No Warranty |
| DISPLAY | |
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | Killer E3000 |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| INPUT | |
| Camera | Yes |
| Keyboard | Hyper Drift Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| PROCESSOR | |
| Processor | 9th Gen Intel Core i9 |
| Speed | 6 x 2.8 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Generation | 9th Gen |
| GRAPHICS | |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2080 |
| Dedicated Memory | 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
| MEMORY | |
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Hard Disk Capacity | 2 TB |
Namun. laptop Acer Predator Helios 700 ini tidak memiliki fitur Optical Drive, Anti Glare Screen, dan Touch.





