Spesifikasi Blackview Oscal S70 Pro
Berikut spesifikasi lengkap Blackview Oscal S70 Pro:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, August |
| Status | Available. Released 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 161.5 x 77.6 x 15 mm (6.36 x 3.06 x 0.59 in) |
| Weight | 273 g (9.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
|
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12, Doke OS 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.35 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP other unspecified cameras |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 6580 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired Reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, Orange, Green |
Namun, Blackview Oscal S70 Pro tidak memiliki fitur 3.5mm jack.
Untuk spesifikasi Blackview lainnya, kamu bisa LIHAT DISINI.





