Spesifikasi Cubot KingKong Power
Cari tahu spesifikasi lengkap Cubot KingKong Power di bawah ini!
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2023 |
| Status | Available. Released 2023 |
| BODY | |
| Dimensions | 169.9 x 80.2 x 20 mm (6.69 x 3.16 x 0.79 in) |
| Weight | 382 g (13.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) 5000 lumens flashlight (advertised) Infrared flashlight |
|
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT8788V/WA |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, (wide), PDAF 20 MP, (night vision camera), 2 IR emitters 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 10600 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired Reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black |
Apakah kamu tertarik memiliki smartphone ini?





