Spesifikasi Doogee S108
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 22, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Colors | Gold, Silver, Black |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 480 PPI |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 680cd/m² Brightness, 1500:1 Contrast |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 2.4G/5G (802.11ac/a/b/g/n) |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Glonass, Galileo, Beidou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | No |
| Sensors | G-sensor, Proximity, Ambient Light |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| Dust Resistant | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Main) 50 MP f/1.8 16 MP f/2.2 (Wide Angle) with autofocus |
| Camera Sensor | SONY IMX766 |
| Features | HDR, AI, Water Mark, Night Vision, Video, Picture, Pro Mode, Potrait, Gif, Panorama, Intelligent Scanning, Beauty, Mono, Bokeh, EIS, Super night, Wide Angle, Anti flicker, Slow Motion |
| Video Recording | 4K |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP f/2 (Main) |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.2GHz Cortex-A76 & 6×2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, AAC, MKA, AMR |
| Video | AVI, MP4, WMV, RMVB, MKV, MOV, ASF, RM, FLV |
| FM Radio | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8650 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W |
| Reverse Charging | Yes |
| StandBy Time | 1 month |
| Talk Time | 3-5 Days |
Akhir Kata
Doogee S108 adalah pilihan tepat bagi mereka yang mencari smartphone tangguh dengan performa mumpuni, fitur lengkap, dan desain kokoh.











