Spesifikasi Doogee Smini
Berikut spesifikasi lengkap Doogee Smini:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, October 27 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2023, November 11 |
| BODY | |
| Dimensions | 133 x 60 x 13.5 mm (5.24 x 2.36 x 0.53 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
|
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 45.9 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 1170 pixels (~281 ppi density) |
| Secondary display on the back | |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| UFS | |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, (wide), AF 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | Yes |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| MISC | |
| Colors | Black, Silver, Purple |
| Price | $ 201.41 |
Namun, Doogee Smini tidak memiliki fitur Radio.





