Harga Headset Murah dan Berkualitas
Berikut Harga Headset Murah dan Berkualitas beserta spesifikasi lengkapnya:
SaltGears Aura Wireless Headphones

Kisaran harga SaltGears Aura Wireless Headphones adalah Rp. 614.471,-
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Brand | SaltGears |
| Model | Aura |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| DESIGN AND BODY | |
| Weight | 240 g |
| FEATURES | |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP67 Rated |
| SOUND FEATURES | |
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 115dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) – 20 KHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| EXTRA | |
| Sales Package | 1 U Headphone, USB Type Charging Cable, Manual, Aux Cable |
| Inline Remote | Yes |
| POWER FEATURES | |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 15 hours |
| Charging Time | 2 hours |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Dudao U2 Pro Bone Conduction Wireless Headset

Kisaran harga Dudao U2 Pro Bone Conduction Wireless Headset adalah Rp. 836.493,-
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Brand | Dudao |
| Model | U2 Pro Bone Conduction |
| Design | Headphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| DESIGN AND BODY | |
| Weight | 28 g |
| FEATURES | |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Smart Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| SOUND FEATURES | |
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) – 20 KHz (Max) |
| POWER FEATURES | |
| Battery Capacity | 240 mAh |
| Battery | Lithium battery |
| Battery Life | 10 hours |
| WARRANTY | |
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
SaltGears Rockster Wireless Headphones

Kisaran harga SaltGears Rockster Wireless Headphones adalah Rp. Rp. 614.471,-
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Brand | SaltGears |
| Model | Rockster |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| DESIGN AND BODY | |
| Foldable | Yes |
| FEATURES | |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| SOUND FEATURES | |
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) – 20 KHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dual Handle 4D Shocking bass Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| EXTRA | |
| Sales Package | 1 U Headphone, USB Type Charging Cable, Manual, Aux Cable |
| Inline Remote | Yes |
| POWER FEATURES | |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 25 hours |
| Charging Time | 2 hours |
| WARRANTY | |
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Itu dia fungsi headset beserta rekomendasi headset murah dengan kualitas yang baik.
BACA DISINI untuk artikel seputar teknologi lainnya.





