Spesifikasi Honor Magic V Flip
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June 15, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | Unfolded: 166.2 x 75.2 x 7.5 mm Folded: 85.5 x 75.2 x 16 mm |
| Design Type | Flip (Clamshell) |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.79 inches, 1080 x 2520 pixels |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | HDR10+, 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, AMOLED, 4 inches, 382 x 720 pixels, 60Hz, 900nits Brightness, Always on Display |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NR: n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n25/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78/n79 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | yes with A-GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Dual gyro, Dual proximity, Compass, Color spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes, Yes, eSE, HCE, NFC-SIM |
| Extra Features | Dual 5G, Dolby Atmos, Dual Stereo Speakers |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP 23mm, PDAF f/1.8 (Wide Angle) 8 MP f/2.2 (Ultra Wide) 32 MP (Telephoto) with autofocus |
| Camera Sensor | Sony IMX890 |
| Features | Night, Video, Photo, Portrait, Pro, Panorama, Movie, Slow Motion, Timelapse, Sticker, AI ID Photo, Text Scanner, XPAN, Google Lens, Smart Scenario Recognition, Fill Light for Video Shooting |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP 22mm, AF f/2.4 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | ColorOS 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X3@ 3.2GHz & 4x Cortex-A715@ 2.8GHz & 3x Cortex-A510@2.0 GHz |
| GPU | Adreno 740 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Akhir Kata
Honor Magic V Flip hadir dengan desain clamshell yang trendi dan performa tangguh berkat chipset Snapdragon 8 Gen 2.
Dilengkapi kamera mumpuni dan baterai besar, ponsel ini menjadi pilihan menarik bagi pecinta gadget yang menginginkan smartphone stylish dan powerful.
Namun perlu diingat bahwa ponsel pintar lipat dari Honor ini belum resmi diluncurkan di Indonesia, sehingga informasi harga dan ketersediaannya masih belum pasti.











