Spesifikasi Honor Pad X9
Berikut spsifikasi lengkap Honor Pad X9:
| GENERAL | |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | July 06, 2023 |
| Voice Call | No |
| DESIGN | |
| Dimensions | 167.4 x 267.3 x 6.9 mm |
| Weight | 495 g |
| Colors | Space Gray |
| DISPLAY | |
| Type | Color LCD Screen (1.07 B) |
| Touch | Yes |
| Size | 11.5 inches, 1200 x 2000 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 203 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86% |
| Features | 400nits Brightness . 100% sRGB |
| Notch | No |
| MEMORY | |
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 3 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 5 MP AF f/2.2 with autofocus |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP f/2.2 |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | Magic UI 7.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 |
| CPU | 2.8 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7250 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
Namun, Honor Pad X9 tidak memiiki fitur Voice Call, FM Radio, Java, 3.5mm Headphone Jack, 3G, Notch, dan Voice Call.





