Spesifikasi Honor X7b
Berikut spesifikasi lengkap Honor X7b:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, December 01 |
| Status | Available. Released 2023, December 01 |
| BODY | |
| Dimensions | 166.7 x 76.5 x 8.2 mm (6.56 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT LCD, 90Hz, 850 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~389 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, MagicOS 7.2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (CLK-LX1 only) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Virtual proximity sensing | |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 35W wired |
| MISC | |
| Colors | Flowing Silver, Emerald Green, Midnight Black |
| Models | CLK-LX1, CLK-LX2, CLK-LX3 |
| Price | About 230 EUR |
Namun, Honor X7b tidak memiliki fitur Radio.











