Spesifikasi Hotwav T5 Pro
Berikut spesifikasi Hotwav T5 Pro:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6 inches, 480 x 960 pixels |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | ~ 179 PPI |
| Features | 380nits Brightness, 2.5D Curved Glass Screen |
| Notch | No |
| MEMORY | |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 13 MP + 2 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 5 MP f/2.4 |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | MediaTek Helio P22 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| IP Rating | IP68 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7500 mAh, Li-Po Battery |
Namun, Hotwav T5 Pro tidak memiliki fitur FM Radio, Java, dan Notch.





