Spesifikasi Huawei Enjoy 70
Berikut spesifikasi lengkap Huawei Enjoy 70:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, December 05 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2023, December 13 |
| BODY | |
| Dimensions | 168.3 x 77.7 x 8.9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Always-on display | |
| PLATFORM | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB, 256GB |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 22.5W wired |
| MISC | |
| Colors | Black, White, Green |
| Models | FGD-AL00 |
| Price | About 160 EUR |
Namun, Huawei Enjoy 70 tidak memiliki fitur 3.5mm jack, NFC, dan Radio.











