Spesifikasi Huawei Mate 40 RS Porsche Design
Berikut spesifikasinya:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 22, 2020 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 75.5 x 162.9 x 10.1 mm |
| Weight | 234 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.76 inches, 1344 x 2772 pixels |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | ~ 456 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 94.1% |
| Notch | No |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Barometer, Compass, Infrared Thermometer, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Water Resistance | Yes, 2 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.9 (Wide Angle) 20 MP f/1.8 (Ultra Wide) 12 MP f/2.4 (Telephoto) 8 MP f/4.4 (Periscope ) with autofocus |
| Features | Leica optics, Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 3840/960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP f/2.4 (Wide Angle) TOF 3D |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000 |
| CPU | 3.13 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1×3.13 GHz Cortex-A77 & 3×2.54 GHz Cortex-A77 & 4×2.05 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| IP Rating | IP68 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4400 mAh |
| Fast Charging | Yes, 66W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Namun, Huawei Mate 40 RS Porsche Design tidak memiliki fitur 3.5mm Headphone Jack, Notch, Java, dan Radio.










