Spesifikasi Huawei Nova 11 SE
Berikut spesifikasi lengkap Huawei Nova 11 SE:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, October 31 |
| Status | Available. Released 2023, November 03 |
| BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 75.5 x 7.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 90Hz |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB, 512GB |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 66W wired, 100% in 32 min (advertised) 5W reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Green, White, Black |
| Models | BON-AL00 |
| Price | About 260 EUR |
Namun, Huawei Nova 11 SE tidak memiliki fitur Card slot, Radio, dan 3.5mm jack.







