Spesifikasi Huawei nova 12 Pro
Berikut spesifikasi lengkap Huawei nova 12 Pro:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
| PLATFORM | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.62 GHz Cortex-A720 & 3×2.15 GHz Cortex-A720 & 4×1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, Laser AF 50 MP, (telephoto), PDAF, optical zoom 12 MP, (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Dual | 8 MP, f/2.2, 52mm (portrait), AF 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| Virtual proximity sensing | |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4900 mAh, non-removable |
| Charging | 100W wired Reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, Green, White, Gold |
Namun, Huawei nova 12 Pro tidak memiliki fitur Radio, 3.5mm jack, dan Card slot.





