Spesifikasi Huawei Pocket 2
Berikut spesifikasi global dari Huawei Pocket 2:
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2024, February 22 |
| Status | Available. Released 2024, February 22 |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170 x 75.5 x 7.3 mm Folded: 87.8 x 75.5 x 15.3 mm |
| Weight | 199 g or 202 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) | |
| DISPLAY | |
| Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2200 nits (peak) |
| Size | 6.94 inches, 111.9 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1136 x 2690 pixels (~420 ppi density) |
| Cover display: LTPO OLED, 1.15 inch, 340 x 340 pixels, 296 ppi |
|
| PLATFORM | |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| CPU | Octa-core |
| MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 512GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, 3x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 2 MP, (spectral) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 10.7 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| BATTERY | BDS Satellite Message |
| Type | Li-Po 4520 mAh, non-removable |
| Charging | 66W wired, 52% in 20 min (advertised) 40W wireless 5W wireless reverse wired 5W reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Black, Purple, White, Gray |
| Models | LEM-AL00 |
| Price | About 960 EUR |
Namun, Huawei Pocket 2 tidak memiliki fitur 3.5mm jack dan Radio.











