Spesifikasi iQOO 12
Berikut spesifikasi lengkap iQOO 12:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 10, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Alpha, Legend |
| DISPLAY | |
| Type | Color E6 AMOLED (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.82 inches, 1440 x 3200 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 518 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | HDR10+, P3 Color Gamut, Curved Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | SA: n1/n3/n5/n8/n28/n40/n41/n77/n78, NSA: n28/n1/n3/n40/n41/n77/n78 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Extra Features | Vivo V2 ISP Chip |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.9 (Wide Angle) 32 MP f/2.5 (Telephoto) 8 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Sports, Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Pro, Supermoon, Ultra HD Document, Long-Exposure Mode, Dual-View Video |
| Video Recording | 8K, 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP f/2.5 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | Funtouch OS 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3, MP1 |
| Video | MP4, 3GP, AVI |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 200W Fast Charging |
Kamu bisa bandingkan dengan iQOO 12 Pro, dengan KLIK DISINI.





