Spesifikasi Itel A70
Berikut spesifikasi lengkap Itel A70:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, October 30 |
| Status | Available. Released 2023, November |
| BODY | |
| Dimensions | 8.6 mm thickness |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T603 |
| CPU | Octa-core |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| MISC | |
| Colors | Brilliant Gold, Stylish Black, Field Green, Azure Blue |
| Models | A665L |
Namun, Itel A70 tidak memiliki fitur NFC.





