Spesifikasi Itel P40 Plus
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| DESIGN | |
| Bezel less | No |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.8 inches, 720 x 1640 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 13 MP (Main) (VGA) with autofocus |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 8 MP (Main) |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Secara keseluruhan, Itel P40 Plus adalah pilihan yang tepat bagi pengguna yang mencari smartphone layar besar dengan baterai tahan lama dan harga yang terjangkau.











