Spesifikasi Lava Yuva 3
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 02, 2024 |
| In The Box | Handset, USB Cable Type-C, Charger, SIM Ejector Pin, Back Cover |
| DESIGN | |
| Dimensions | 76 x 164 x 8.45 mm |
| Weight | 192 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Eclipse Black, Cosmic Lavender, Galaxy White |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1600 x 720 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Features | 2.5D Curved Screen |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go |
| EXTRA | |
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Vibration on Call Connection, Conference Call, Anonymous Auto Call Recording |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 13 MP f/2 (AI) (VGA) with autofocus |
| Features | Beauty, HDR, Night, Portrait, AI, Pro, Panorama, Slow Motion, Filters, Timelapse, Intelligent Scanning, Burst |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 5 MP with Screen Flash |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 x Cortex-A75@1.6GHz & 6 x Cortex-A55@1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| StandBy Time | 11 days |
| Talk Time | 30 hours |
| Video Playback Time | 8 hours |
Namun, Lava Yuva 3 tidak memiliki fitur Bezel less dan Java,











