Spesifikasi Lenovo K15 Plus
Berikut spesifikasi lengkap Lenovo K15 Plus:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 08, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 74.94 x 163.95 x 8.49 mm |
| Weight | 185 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.53 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 268 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.03% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Notification LED, Gyroscope, e-Compass, SAR |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | No, Water-repellent Design |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Wide Angle) 8 MP f/2.2 (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (Macro) 2 MP f/2.4 (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | Portrait, Panorama, Night Vision, Pro Mode, Ultra-Wide, Macro Vision, Artificial intelligence: Google Lens Integration, Other Features: Face Beauty, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 16 MP f/2.45 (Wide Angle) with Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Helio G37 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 20W Fast Charging |
Namun, Lenovo K15 Plus tidak memiliki fitur Java dan Water Resistance.











