Spesifikasi Lenovo Legion Pro 2
Berikut spesifikasi lengkap Lenovo Legion Pro 2:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 11, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 78.48 x 169.17 x 9.9 mm |
| Weight | 239 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Features | HDR10+ |
| MEMORY | |
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.2 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 64 MP f/1.8 (Wide Angle) 16 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Dual-tone , Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Popup 20 MP Motorized Pop-up f/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.XX GHz Kryo 680 & 4×1.XX GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast Charging |
Namun, Lenovo Legion Pro 2 tidak memiliki fitur 3.5mm Headphone Jack, Card Slot, Java, dan Radio.





