Spesifikasi Lenovo Legion Y90
Berikut spesifikasi lengkap Lenovo Legion Y90:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 01, 2022 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 78.4 x 177 x 10.14 mm |
| DISPLAY | |
| Type | Color E4 AMOLED (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.92 inches, 1080 x 2460 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Features | HDR10+, DC Dimming |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Extra Features | Dolby Atmos, Smart PA, Stereo Speakers |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 64 MP f/1.8 (Wide Angle) 13 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Dual-tone , Panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 16 MP f/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 |
| CPU | 3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5600 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 68W Fast Charging |
Namun, Lenovo Legion Y90 tidak memiliki fitur Card Slot, Java, FM Radio, dan 3.5mm Headphone Jack.






