Spesifikasi Lenovo Xiaoxin Pad Pro 12.7
Berikut spesifikasi lengkap Lenovo Xiaoxin Pad Pro 12.7:
| GENERAL | |
| Sim Type | Single Sim |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Voice Call | Yes |
| DESIGN | |
| Weight | 615 g |
| Design Type | Classic (Candybar) |
| Colors | Pigeon Gray and Xizi Green |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 12.7 inches, 2944 x 1840 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 240 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 126.8% |
| Features | 400 nits Peak Brightness, HDR10 and Dolby Vision Support |
| Notch | No |
| Foldable Display | No |
| Dual Display | No |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C |
| EXTRA | |
| GPS | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Extra Features | Dual-Mic Noise Reduction, Quad JBL-Tuned Speaker System |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 8 MP (Main) with autofocus |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP (Ultra Wide) |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | ZUI 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1 x 3.2 GHz Kryo 585 & 3 x 2.42 GHz Kryo 585 & 4 x 1.80 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10200 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 20W |
Namun, Lenovo Xiaoxin Pad Pro 12.7 tidak memiliki fitur Notch, FM Radio, Java, GPS, Dual Display, dan Foldable Display.





