Spesifikasi Meizu 20 Classic
Berikut spesifikasi lengkap Meizu 20 Classic:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, October 19 |
| Status | Available. Released 2023, October 31 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP54, dust and splash resistant | |
| DISPLAY | |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, 500 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13, Flyme 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 16 MP, f/2.4, 16mm, 122˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4700 mAh, non-removable |
| Charging | 67W wired, PD3 PPS, QC4+ |
| MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Green |
| Price | About 400 EUR |
Namun, Meizu 20 Classic tidak memiliki fitur Card slot, Radio, dan 3.5mm jack.





