Spesifikasi Motorola Moto Edge 40 Lite 5G
Berikut spesifikasi lengkap Motorola Moto Edge 40 Lite 5G:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 09, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 75.84 x 164 x 8.25 mm |
| Weight | 187 g |
| Bezel less | Yes |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.28 inches, 1080 x 2408 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.6% |
| Features | HDR10 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 5 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 64 MP f/1.8 (Wide Angle) 13 MP (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Portrait, Pano, Live Photo, Slow Motion, Time-Lapse, Pro, AR Stickers, Documents |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Video Recording | 1080p |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| GPU | Adreno 619 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | WAV, MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE, FLAC |
| Video | MP4, 3GP, MKV, FLV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4020 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Flash Charge |
Namun, Motorola Moto Edge 40 Lite 5G tidak memiliki fitur Java.





