Spesifikasi Motorola Moto X50 Ultra
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2024, May 16 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2024, May 26 |
| BODY | |
| Dimensions | 161.1 x 72.4 x 8.6 mm (6.34 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), wooden back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) | |
| DISPLAY | |
| Type | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 2500 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~92.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~444 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| UFS 4.0 | |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.3″, 1.2µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/2.4, 72mm (periscope telephoto), 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.64µm, AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), 0.64µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Snapdragon Sound | |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Ready For support Ultra Wideband (UWB) support |
|
| BATTERY | |
| Type | 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 125W wired 50W wireless 10W reverse wireless |
| MISC | |
| Colors | Forest Grey, Nordic Wood, Peach Fuzz |
| Models | XT2401-2 |
| Price | About 510 EUR |
Akhir Kata
Motorola Moto X50 Ultra adalah smartphone flagship yang menawarkan performa gahar, kamera luar biasa, dan desain premium.
Smartphone ini cocok bagi pengguna yang menginginkan smartphone terbaik dengan berbagai fitur canggih.
Moto X50 Ultra dibanderol dengan harga sekitar 510 EUR, dan akan segera diluncurkan di Indonesia pada tanggal 26 Mei 2024.











