Spesifikasi Nubia Red Magic 9 Pro Plus 5G
Berikut spesifikasi lengkap Nubia Red Magic 9 Pro Plus 5G:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 26, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Colors | Black, Transparent |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1.07B) |
| Touch | Yes, 960 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.82 inches, 1200 x 2700 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 433 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.1% |
| Features | 2400 nits |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, aptX, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra | NFC |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP f/1.8 (Wide Angle) 8 MP f/2.2 (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (macro) with autofocus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Under Display 32 MP under display (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | Redmagic OS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Adreno |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 180W Fast Charging |
Namun, Nubia Red Magic 9 Pro Plus 5G tidak memiliki fitur Card Slot, Java, dan Radio.










