Spesifikasi Nubia Z40 Pro 5G
Berikut spesifikasi lengkap Nubia Z40 Pro 5G:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2022, February 25 |
| Status | Available. Released 2022, March 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 161.9 x 72.9 x 8.4 mm (6.37 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1000 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~91.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 12, MyOS 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| UFS 3.1 | |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, f/1.7, 35mm (standard), 1/1.7″, PDAF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.0″, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 116˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz audio | |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh (regular version)/ 4600 mAh (gravity version), non-removable |
| Charging | 66W wired; 15W magnetic wireless (gravity version) 80W wired (regular version) |
| MISC | |
| Colors | Interstellar Black, Star Black, Silver |
| Models | NX701J |
| Price | About 500 EUR |
Namun, Nubia Z40 Pro 5G tidak memiliki fitur 3.5mm Headphone Jack, Card Slot, dan Radio.











