Spesifikasi OPPO A97 5G
Berikut spesifikasi lengkap OPPO A97 5G:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 11, 2022 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 75.1 x 163.8 x 7.99 mm |
| Weight | 188 g |
| Bezel less | No |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 405 PPI |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 48 MP + 2 MP with autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP Primary Camera |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Namun, OPPO A97 5G tidak memiliki fitur Bezel less, Splash Resistant, dan Java.





