Spesifikasi Oppo Find X8 Pro 5G
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 10, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.8 x 76.2 x 9.1 mm or 9.5 mm |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Black, Green, Brown |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1.07 B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.89 inches, 1440 x 3168 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 510 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 2500 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1, n3, n41, n77, n78, n79, n5, n8, n28, n7, n20, n38, n40, n66, NSA: n41, n77, n78, n79 |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Satellite Communication |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Wide Angle) 50 MP f/2.6 (Telephoto) 50 MP 15mm, 110˚, 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS f/2.2 (Ultra Wide) 64 MP (Periscope) with autofocus |
| Camera Sensor | 1 inch |
| Features | Hasselblad Color Calibration, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 50 MP f/2.4 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen4 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Akhir Kata
Oppo Find X8 Pro 5G merupakan smartphone flagship yang menawarkan perpaduan sempurna antara kamera luar biasa, performa tangguh, dan desain premium.
Dengan kamera Hasselblad yang canggih, chipset Snapdragon 8 Gen 4 yang bertenaga, dan baterai tahan lama, smartphone ini siap untuk memenuhi kebutuhan para pengguna yang menginginkan smartphone terbaik di kelasnya.
Apakah kamu tertarik untuk memiliki ponsel pintar ini?











