Spesifikasi OPPO Reno 8 Pro House of Dragon Edition
Berikut spesifikasi OPPO Reno 8 Pro House of Dragon Edition:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| DESIGN | |
| Dimensions | 74.2 x 161.2 x 7.34 mm |
| Weight | 183 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1.07B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | ~ 394 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 120 Hz Refresh Rate, Color Saturation: 105% NTSC, Brightness: 950 nits, Color Gamut – Vivid Mode: 100% DCI P3, Gentle Mode: 100% sRGB, Contrast Ratio: 2,500,000:1, Diamond Pixel Arrangement |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n77/78/38/40/41/1/3/5/7/8/20/28 Block A & Block B |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 (802.11 ax) |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Geomagnetic Sensor, Light Sensor, On Screen Proximity Sensor, On Screen Optical Sensor, Accelerometer, Gravity Sensor, Gyroscope, Step Recording Function Supported |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Splash Resistant | No |
| Extra Features | 12 5G Band |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Wide Angle) 8 MP f/2.2 (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (Macro) with autofocus |
| Features | Night Scene, Professional, Panoramic, Portrait, Time-lapse Photography, Multi-scene Video, Slow Motion, Super Text, Ultra-clear Image Quality |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP f/2.4 (Wide Angle) with Autofocus |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Custom UI | ColorOS 12.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8100-Max |
| CPU | 2.85 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4×2.85 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Arm Odin MC6 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | MP3, AAC, APE, AMR, WAV, MID, OGG, FLAC, WMA |
| Video | AVI, 3GP, MP4, WMV, MKV, MOV, ASF, FLV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Yuk lihat apa saja produk dari Brand OPPO yang terbaru di tahun 2023, DISINI.





