Spesifikasi Realme C51
Berikut spesifikasi lengkap Realme C51:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 31, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 76.7 x 167.2 x 7.99 mm |
| Weight | 186 g |
| Bezel less | Yes |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.7 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | ~ 262 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.5% |
| Features | Brightness: 560 nit, Color Saturation: 96% NTSC, Sunlight Screen Support, Screen Contrast: 1500:1, |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| MEMORY | |
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 2 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (a/b/g/n/ac) (2.4 GHz | 5 GHz) |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | with AGPS, BEIDOU, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Mini Capsule |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP PDAF f/1.8 (Wide Angle) (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP f/2 (Wide Angle) with Screen Flash |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | Realme UI T-edition |
| Chipset | Unisoc T612 |
| CPU | 1.8 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | MP4, 3GP, ASF, AVI, FLV, M2TS, MKV, MPG, TS, WEBM, WMV |
| FM Radio | No |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Reverse Charging | Yes |
Namun, smartphone ini tidak memiliki fitur Java dan FM Radio.





