Spesifikasi Realme GT 2 Explorer Master Edition
Berikut spesifikasi lengkap Realme GT 2 Explorer Master Edition:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| DESIGN | |
| Dimensions | 74.3 x 161.4 x 8.17 mm |
| Weight | 199 g |
| Bezel less | Yes |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1.07B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2412 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 94.2% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | HDR10+, 1000 Touch |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Distance Sensor, Geomagnetic Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.88 (Main) 50 MP f/2.2 (Wide Angle) (Microscope Lens) with autofocus |
| Features | AI Night Scene Video, Spot Portrait Video, Video Anti-shake, Video Blur, Video Beauty, Video Filter, Multi-scene Video, Slow Motion, Time-lapse Photography, Movie Mode |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Punch Hole 16 MP f/2.5 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | MP4, 3GP, ASF, AVI, FLV, M2TS, MKV, MPG, TS, WEBM, WMV |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 100W Fast Charging |
Kamu bisa lihat informasi lengkap terkait teknologi terbaru lainnya DISINI.





