Spesifikasi Realme GT Neo 6 SE
Berikut spesifikasi lengkapnya secara global:
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 144Hz |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.8 GHz Cortex-A715 & 4×2.6 GHz Cortex-A715 & 3×1.9 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 732 |
| MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| UFS | |
| MAIN CAMERA | |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panoram |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/3.09″, 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | 5500 mAh, non-removable |
| Charging | 100W wired |
| MISC | |
| Colors | Black; other colors |
Sayangnya, ponsel pintar ini tidak memiliki fitur 3.5mm jack, Card Slot, dan Radio.










