Spesifikasi Redmi K60 Ultra
Berikut spesifikasi lengkap Redmi K60 Ultra:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 27, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Colors | Black, White, Mint, Champion Black |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (68.7 B) |
| Touch | Yes, 480 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.7 inches, 1440 x 3200 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 526 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.5% |
| Features | 1920Hz High-frequency PWM dimming, HDR10+, HDR Vivid, 1400nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28a/n38/n41/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Splash Resistant | Yes |
| Dust Resistant | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP f/1.9 (Wide Angle) 13 MP (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (macro) with autofocus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 1920 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | MIUI 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 Plus |
| CPU | 3.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X3@3.05 GHz & 3x Cortex-A715@2.85 GHz & 4x Cortex-A510@1.8 GHz |
| GPU | ARM Immortalis-G715 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W Fast charging |
| Wireless Charging | Yes, 30W |
Namun, Redmi K60 Ultra tidak memiliki fitur Card Slot, FM Radio, Java, Dust Resistant, dan 3.5mm Headphone Jack.
Kamu bisa bandingkan dengan Redmi K60 DISINI.





