Spesifikasi Samsung Galaxy A42 5G
Berikut spesifikasi lengkap Samsung Galaxy A42 5G:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2020, September 02 |
| Status | Available. Released 2020, November 11 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 8.6 mm (6.47 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 570 & 6×1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| UFS 2.1 | |
| MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| MISC | |
| Colors | Prism Dot Black, Prism Dot White, Prism Dot Gray |
| Models | SM-A426B, SM-A426B/DS, SM-A4260, SM-A426U, SM-A426U1, SM-A426N |
| SAR EU | 1.15 W/kg (head) 1.33 W/kg (body) |
| Price | $ 169.00 / € 178.41 / £ 169.99 |
| TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 324686 (v8) GeekBench: 1910 (v5.1) GFXBench: 33fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -30.1 LUFS (Below average) |
| Battery (old) |
Endurance rating 144h
|
Itu dia informasi terkait Samsung Galaxy A42 5G. Cek spesifikasi HP Samsung lainnya DISINI, yuk!











