Spesifikasi Samsung Galaxy F35 5G
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 07, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | – |
| DISPLAY | |
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 407 PPI |
| Features | Always-on Display, HDR10+, 1200 nits (HBM) |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| MEMORY | |
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N28(700), TDD Sub6:N38(2600), N40(2300), N41(2500), N78(3500) |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Virtual Proximity Sensing |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Extra Features | Dolby Atmos. Voice Focus Feature, Knox Protection |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/1.8 (Wide Angle) 13 MP f/2.2 (Ultra Wide) 2 MP f/2.4 (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | Digital Zoom up to 10x, AR Zone, Bixby Vision, Food, Fun, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Pro Video, Scene Optimizer, Single Take, Slow Motion, Super slow-mo, Video |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP f/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | OneUI 6 |
| Chipset | Samsung Exynos |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
Akhir Kata
Samsung Galaxy F35 5G merupakan smartphone tangguh dengan layar lega, performa kencang, daya tahan lama, kamera mumpuni, dan harga terjangkau.
Cocok untukmu yang menginginkan smartphone serbaguna yang dapat diandalkan untuk berbagai aktivitas.











