Spesifikasi Samsung Galaxy M51
Berikut spesifikasi lengkap Samsung Galaxy M51:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2020, August 31 |
| Status | Available. Released 2020, September 11 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.9 x 76.3 x 9.5 mm (6.45 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3+), plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
| PLATFORM | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 12, One UI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Quad | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (macro) 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W wired, 100% in 115 min (advertised) Reverse wired |
| MISC | |
| Colors | Celestial Black, Electric Blue, White |
| Models | SM-M515F, SM-M515F/DSN |
| SAR | 1.38 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.61 W/kg (head) 1.45 W/kg (body) |
| Price | About 470 EUR |
| TESTS | |
| Performance | AnTuTu: 266620 (v8) GeekBench: 1774 (v5.1) GFXBench: 15fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -28.5 LUFS (Average) |
| Battery (old) |
Endurance rating 156h
|
Tidak hanya Samsung Galaxy M51 yang punya kapasitas baterai besar, lho! Kamu bisa cek Hp dengan baterai berkapasitas besar DISINI.











