Spesifikasi Samsung Galaxy Note 30
Berikut spesifikasinya:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 05, 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 75.2 x 161.6 x 8.3 mm |
| Weight | 192 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color Super AMOLED Plus Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1080 x 2460 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 403 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.2% |
| Features | HDR10+, Always-on display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Embedded S Pen |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 12 MP f/1.8 (Wide Angle) 50 MP f/2 (Telephoto) 12 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 120/30/60 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP f/2.2 (Wide Angle) with Autofocus |
| Front Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X2@3.19 GHz & 3x Cortex-A710@2.75 GHz & 4xCortex-A510@1.8 GHz |
| GPU | Adreno GPU |
| IP Rating | IP68 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4200 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes, 9W Reverse Charging |
Namun, Samsung Galaxy Note 30 tidak memiliki fitur Samsung Galaxy Note 30 Radio, Java, Card Slot, dan 3.5mm Headphone Jack.











