Spesifikasi Samsung Galaxy Xcover 5
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2021, March 04 |
| Status | Available. Released 2021, March 12 |
| BODY | |
| Dimensions | 147.1 x 71.6 x 9.2 mm (5.79 x 2.82 x 0.36 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
|
| DISPLAY | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 5.3 inches, 71.3 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~311 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A55 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.8, PDAF |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | – |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, charging connector pins |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Charging | 15W wired |
| MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-G525F, SM-G525F/DS, SM-G525N |
| SAR EU | 0.70 W/kg (head) 1.27 W/kg (body) |
| Price | € 214.42 / £ 171.50 |
Namun, Samsung Galaxy Xcover 5 tidak memiliki fitur Radio.











