Spesifikasi Samsung Galaxy Xcover6 Pro
Berikut spesifikasi lengkapnya:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| LAUNCH | |
| Announced | 2022, June 29 |
| Status | Available. Released 2022, July 13 |
| BODY | |
| Dimensions | 168.8 x 79.9 x 9.9 mm (6.65 x 3.15 x 0.39 in) |
| Weight | 235 g (8.29 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 35 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
|
| DISPLAY | |
| Type | PLS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~77.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A78 & 3×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/mc/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, charging connector pins |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Samsung DeX support | |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4050 mAh, removable |
| Charging | 25W wired (USA) 15W wired (International) |
| MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SM-G736U, SM-G736U1, SM-G736B, SM-G736B/DS |
| SAR | 1.03 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.48 W/kg (head) 1.23 W/kg (body) |
| Price | $ 357.95 / € 424.00 / £ 348.00 |
Namun, Samsung Galaxy Xcover6 Pro tidak memiliki fitur Radio.











