Spesifikasi Solana Saga
Berikut spesifikasinya:
| GENERAL | |
|---|---|
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 22, 2024 (Expected) |
| DESIGN | |
| Dimensions | 164.3 x 74.6 x 8.4 mm (6.47 x 2.94 x 0.33 in) |
| DISPLAY | |
| Type | Color OLED Screen (1B) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 526 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.6% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.2 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with tri-band A-GPS, GLONASS, BeiDou, NavIC Support |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| Dust Resistant | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP f/2 (Wide Angle) 12 MP (Ultra Wide) with autofocus |
| Video Recording | 4K, 1080p, 720p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | Punch Hole 16 MP f/2.2 (Wide Angle) with Autofocus and Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p, 720p |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB |
| Video | MP4, MKV, AVI, WMV, WEBM, 3GP, ASF playback |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4110 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Akhir Kata
Solana Saga adalah smartphone premium yang dirancang khusus untuk era Web3, menawarkan desain menawan, performa tangguh, dan fitur-fitur canggih untuk memudahkan pengguna berinteraksi dengan dunia blockchain.











