Spesifikasi Sony Xperia 5V
Berikut spesifikasi lengkap Sony Xperia 5V:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 17, 2023(Expected) |
| DISPLAY | |
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.3 inches, 1080 x 2520 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 449 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 80.9% |
| Features | HDR |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Barometer, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra | NFC |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP65 |
| Dust Resistant | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 12 MP f/1.7 (Wide Angle) 12 MP f/2.2 (Ultra Wide) with autofocus |
| Features | Zeiss optics, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Recording | 4K @ 24/30/60 fps UHD, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP f/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X3@ 3.2GHz & 4x Cortex-A715@ 2.8GHz & 3x Cortex-A510@2.0 GHz |
| GPU | Adreno 740 |
| IP Rating | IP65 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Namun, Sony Xperia 5V tidak dilengkapi dengan fitur FM Radio dan Java.





