Spesifikasi Nokia C12
Berikut spesifikasinya:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, January 18 |
| Status | Available. Released 2023, February 02 |
| BODY | |
| Dimensions | 160.6 x 74.3 x 8.8 mm (6.32 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 177.4 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Splash resistant | |
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~278 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (28nm) |
| CPU | Octa-core (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| MEMORY | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 64GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| MISC | |
| Colors | Dark Cyan, Charcoal, Light Mint |
| Price | $ 231.00 / € 134.67 / £ 67.49 / ₹ 7,290 |
Namun, ponsel ini tidak memiliki fitur NFC.








