Spesifikasi Tablet Huawei MatePad 11 2023
Berikut spesifikasi lengkap Tablet Huawei MatePad 11 2023:
| GENERAL | |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | March 23, 2023 |
| DESIGN | |
| Dimensions | 165.3 x 253.7 x 7.2 mm |
| Weight | 480 g |
| Colors | Black, Blue, White, Purple |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 2560 x 1600 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 275 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.1% |
| MEMORY | |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 13 MP PDAF f/1.8 with autofocus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP f/2 |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| TECHNICAL | |
| OS | HarmonyOS v3.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7250 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 22.5W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Cari tahu informasi terkait gadget lainnya DISINI.





