Spesifikasi Lengkap Tablet Teclast T50 Pro:
Berikut spesifikasi lengkap Tablet Teclast T50 Pro:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
| DESIGN | |
| Weight | 480 g |
| DISPLAY | |
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes, 120 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 11 inches, 2000 x 1200 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 212 PPI |
| Notch | No |
| Foldable Display | No |
| Dual Display | No |
| MEMORY | |
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.2, aptX & aptX HD & LDAC |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| EXTRA | |
| GPS | GPS, Beidou, GLONASS, Galileo |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light, Proximity, Hall, Gravity, 6-Axis Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra Features | 4-Speaker Stereo System, 4-Mode Satellite Positioning |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 20 MP (Main) 20 MP (AI-Based Auxiliary Camera) with autofocus |
| Features | AI Scene Recognition, Low Light Capture, Rapid Focus |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes |
| Front Camera | 8 MP (Main) with Autofocus |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 x Cortex-A76@2.2 GHz & 6 x Cortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W |
| StandBy Time | 35 days |
| Talk Time | 35 hours |
| Music Playback Time | 18 hours |
Namun, Tablet Teclast T50 Pro tidak memiliki fitur Notch, FM Radio, Java, Foldable Display, dan Dual Display.





