Tecno Phantom X3
Berikut spesifikasi lengkap Tecno Phantom X3:
| GENERAL | |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 2023 (Expected) |
| DESIGN | |
| Colors | Stardust Gray, Moonlight Silver |
| DISPLAY | |
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 480 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.82 inches, 1080 x 2400 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5.:9 |
| PPI | ~ 386 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 93.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| MEMORY | |
| RAM | 12 GB |
| Expandable RAM | Upto 5 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| CONNECTIVITY | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 1, 3, 8, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/ |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| EXTRA | |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical) accelerometer, gyro, proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Extra | NFC |
| CAMERA | |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) 2 MP with autofocus |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 32 MP (Wide Angle) with Dual LED Flash |
| Front Video Recording | 1080p |
| TECHNICAL | |
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 |
| CPU | 3.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X3@3.05 GHz & 3x Cortex-A715@2.85 GHz & 4x Cortex-A510@1.8 GHz |
| GPU | ARM Immortalis-G715 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| MULTIMEDIA | |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| BATTERY | |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 67W Fast Charging |
Namun, smartphone ini tidak memiliki fitur Card Slot, FM Radio, Java, dan 3.5mm Headphone Jack.
Jadi menurutmu, apakah smartphone ini worth to buy?
Kalau kamu bisa ingin bandingkan dengan series dari Tecno lainnya, kamu bisa KLIK DISINI.





