Spesifikasi Ulefone Armor Pad Lite
Berikut spesifikasi lengkap Ulefone Armor Pad Lite:
| NETWORK | |
| Technology | No cellular connectivity |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, September |
| Status | Available. Released 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 213 x 128.8 x 14 mm (8.39 x 5.07 x 0.55 in) |
| Weight | 558 g (1.23 lb) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) |
|
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT8766 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | IMG GE8330 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 7650 mAh, removable |
| Charging | 10W Wired |
| MISC | |
| Colors | Black |
Namun, Ulefone Armor Pad Lite tidak dilengkapi dengan NFC.





