Spesifikasi Ulefone Armor X12
Berikut spesifikasi lengkap Ulefone Armor X12:
| NETWORK | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| LAUNCH | |
| Announced | 2023, September |
| Status | Available. Released 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 76.8 x 14.3 mm (6.19 x 3.02 x 0.56 in) |
| Weight | 257 g (9.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
|
| DISPLAY | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| PLATFORM | |
| OS | Android 13 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.4µm |
| Video | Yes |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Wireless FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4860 mAh, non-removable |
| MISC | |
| Colors | Black, Black/Orange, Black/Green |
Yuk, bandingkan smartphone merek Ulefone lainnya, DISINI.





